Cinsel İsteksizlik


Cinsel isteksizlik genellikle ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlık olsa da genç yaşlarda görülme ihtimalinin de olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Cinsel isteksizlik genellikle kadınlarda görülse de erkeklerde de oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Yani cinsel isteksizlik hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. Cinsel isteksizliğin çeşitli sebepleri bulunmaktadır.

 Cinsel İsteksizlik Neden Oluyor?

 Cinsel isteksizlik konusunda en sık bilinen yanlışlardan biri de sadece yaşlılık döneminde ortaya çıktığıdır. Elbette yaşlılık döneminde artması son derece normaldir fakat bu isteksizlik genelde ergenlik döneminde baş göstermeye başlar. Tabi bu durumun da birbirinden farklı fizyolojik sebepleri olabilmektedir.

 Cinsel İsteksizliğin Sebepleri Nelerdir?

 Cinsel isteksizliğin birçok etmeni bulunmaktadır. Bunlar fiziksel ve psikolojik etkenlerdir. Ancak psikolojik etkenlerin cinsel isteksizlikte daha fazla tetikleyici olduğunu belirtmekte yarar vardır. Ancak tamamını psikolojik nedenlere bağlamak da yanlış olacaktır. Peki fiziksel ve psikolojik cinsel isteksizliğin nedenleri nelerdir?

 Fiziksel Nedenler

 – Kadınlarda menopoz dönemine girme cinsel isteksizlikle bağlanılabilir.

 – Aşırı bir şekilde alkol tüketimi ve yaşın ilerlemesi.

 – İlişkilerde sürekli olarak ağrı hissetme ve aşırı bir biçimde sigara kullanma.

 – Kronik bazı hastalıklar

 – Aşırı kilolar ve daha önce geçirilen ameliyatlar.

 Psikolojik Nedenler

 – Bireyin depresyonda olması.

 – Aldatılma ve aldatılmalar.

 – İlişkide yaşanan iletişim problemleri.

 – Partnere karşı duygusal bir bağın olmaması.

 – Kişinin ya da kişilerin kendi bedenleriyle barışık olmaması.

 – Daha önce yaşanan yanlış ve sorunlu cinsel deneyimler.

 Cinsel İsteksizlik Naslı Tedavi Edilebilir?

 Cinsel isteksizliğin tedavisi öncelikli olarak tanının koyulması ve hastanın hayat öyküsünün dinlenmesiyle başlamaktadır. Şayet cinsel isteksizliğin nedeni fiziksel ise doktor tarafından bazı ilaçlar reçete edilerek bu sorun giderilmeye çalışılır. Fakat cinsel isteksizliğin ana nedeni genellikle psikolojik olduğundan, bir psikolog ya da cinsel terapist tarafından şikayetlerin dinlenmesi daha iyi olacaktır. Psikologlar hastanın kendi öyküsünü dinledikten sonra buna bağlı olarak bazı sözlü tavsiyelerde bulunurlar. Cinselliğin insan hayatında olduğunu, bu nedenle buna karşı gelinmeyeceği konusunda çeşitli söylemlerde bulunurlar.

 Cinsel İsteksizlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 – Cinsel isteksizlik hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir süreç olarak algılanabilir. Bu sürecin ortaya çıkmasını tetikleyen birçok faktör bulunmaktadır. Tabi ki bu faktörler ve yaşanan süreç kadın ve erkeklerde daha farklı olmaktadır.

 – Erkeklerde genellikle fiziksel nedenlerden dolayı cinsel isteksizlikler yaşanıyorken, kadınlar da ise bu durum genellikle ruhsal nedenlerden dolayı olmaktadır. Tabi tam tersi durumlarda söz konusu olabilmektedir.

 – Kadınların üçte biri gibi bir kısmında hayatlarının herhangi bir bölümünde cinsel isteksizlik yaşandığı gözlemlenmiştir.

 – Kadınların cinsel isteksizlik yaşamalarının ana nedenleri; stres, gizli eş cinsellik, yaşlılık, evlilik sorunları ve gebe kalma korkusu olarak sıralanabilir. Aynı zamanda toplumsal baskı da cinsel isteksizliği kadınlarda artırmaktadır.

 – Kadınların bir çoğunda cinsel isteksizlik psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

 – Depresyon gibi problemeler de her iki cins için cinsel isteksizliğin tetikleyicileri olarak ortaya çıkmaktadır.

 – Cinsel isteksizlik yaşayan kişiler gerekli kimyasal ya da bitkisel ilaçlarla bu dönemi atlatabilirler. Aynı zamanda yapılacak olan psikolojik seanslarla da cinsel isteksizlik atlatılabilir.

 – Bunun yanında kan hızını artıracak bazı ilaçların kullanılması da cinsel isteksizliği yok ede-bilir.

 – Hormon tedavisi uygulanarak, cinsel isteksizlik tedavi edilebilir. Bununla birlikte cinsel isteksizlik için kişi kendi başına bir tedavi yöntemi uygulamamalıdır.

 – Bunlarla birlikte cinsel isteksizlik yaşayanlar cinsel içerikli videolar izleyerek, cinsellik hormonlarını canlanadırabilirler. Fakat bu pek tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir