İdrar Yollarında Darlık


İdrar Kanalı Darlığı :

 İdrar kanalında darlık rahatsızlığı, idrar kesesinin dışarı bağlantı noktası ve idrar yollarının son kısmı olan üretranın hangi nedenle olursa olsun zarar görmesi sonucu idrar yolu genişliği azalma durumu ile darlık oluşmaya başlamaktadır. ​​​​​Üretra idrarın dışarıya atıldığı noktadır. Üretra 2 bölümden oluşmaktadır. Ön ve arka olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ön üretra da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. Belirtileri ise idrarını yaparken ağrı hissetme, idrarını yaparken akım konusunda yavaşlama yaşanması, idrarın yapılırken çatallanması ile ortalığa saçılması ve sonrasında damlama gibi durumlarla karşılaşılmasıdır. Aynı zamanda idrarı yaparken tam yapılmadığı hissi ortaya çıkmaktadır.

 Bu idrar yollarındaki darlıkların genel sebebi ise hastanın önceden geçirdiği enfeksiyonal durumlardır. Bu kanallarda uygulanan sonda takımı ya da operasyon geçirilirken alınmış darbeler sonucu oluşan hasarlar darlık oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu hastalığın saptanmasındaki uygulanan bir test vardır. Bu test idrar akım hızını ölçmekte olup ismi üroflowmetridir.

 Bu test yapıldıktan sonra idrarın çıkış yaptığı kısımdan kontrast ajan ile radyolojik bir görüntüleme yapılarak darlığın olduğu yer ve ne kadar uzunlukta olduğu belirlenmektedir. Kadınların üretra bölgesinin kısa olmasından ötürü darlık yaşaması genelde az görülen bir durumdur fakat erkeklerde genelde görülmektedir. Oluşan daralma sonucu üretra etrafında yaralar oluşmaktadır. Erkeklerde özellikle motor kullanan kişilerde ve herhangi bir trafik kazası geçirmiş kişilerde aldığı darbe sonucu oluşan darlıklar meydana gelmektedir.

 Tedavisi Nasıl Yapılır ?:

 İdrar yollarındaki darlığın tedavisi için 3 yöntem uygulanabilmektedir. Birincisi dilatasyon adında bir yöntemdir. Bir katater ile beraber oluşan darlığın genişletilmesiyle tedavi uygulanmaktadır. İkinci yöntem ise endoskopik bir şekilde darlığın oluştuğu noktanın kesilerek açılmasını sağlamaktır. Son olarak da kalıcı bir yöntem olarak sunulan üretroplasti ismiyle belirtilen darlığın oluştuğu kısmın çıkarılması da ya da bunun yerine yeni bir doku getirilerek yapılan ameliyat yöntemidir. Bu darlıkların bir de travmatik olanları vardır ki tedavisi uygulandığında ameliyat geçiren hastanın cinsel bozukluk yaşadığı yoğun bir şekilde gözlenebilmektedir.

 Kapalı Ameliyat olarak da bilinen üretrotomi intern adlı ameliyat yöntemi ile uç bölgesinde kamera ve ışık sistemi bulunan cihazlar yardımı ile idrar deliğinden içeri girilerek darlığın bulunduğu kısma kadar ilerlenir ve darlık için iyi bir görüş alanı yakalandığında soğuk bıçak kullanılarak kesilip açılma işlemi yapılmaktadır. Çok ilerlemiş bir darlık söz konusu değil ise ilk tercih olarak bu yöntem önerilmektedir.

 Üretrar dilatasyon adı verilen krater yardımı alarak darlığın genişletilmesi yöntemi eskiden çok tercih edilen bir yöntemdi fakat gözlendiğine göre bu yöntem darlığın tedavisinde çok etkili olmamakla birlikte ameliyat gerektiren durumlarda yapılacak operasyonu da olumsuz etkileyecek duruma getirmektedir. Hastanın çabuk bir şekilde normal hayatına dönmesi bakımından tercih edilen bir yöntem olsa da olumsuz sonuçlar doğurduğunu düşünerek çok tercih edilmemesi önerilmektedir.

 Üretral stentler denilen yöntem ile darlıkların bulunduğu kısımlara uygulandığında yolları açmak konusunda çok yardımcı bir yöntem olarak görülmektedir. Bu yöntem darlığın bulunduğu bölgenin çok uzun olmaması durumunda uygulanması gereken yöntemdir. Bu takılan stentler sonrasında geri çıkarılabilmektedir.

 Açık cerrahi yöntemi diğer uygulanan yöntemlerden en olumlu sonucu veren yöntemdir. Bu yöntemle %85 oranında başarı elde edilmiştir. Açık cerrahi yönteminde yapılan işlem darlığın bulunduğu kısım tamamen çıkarılıp sağlam durumda olan uçların birbirine birleştirilmesi sonucu başarılı sonuç elde eden yöntemdir. Bu yöntem uygulanırken darlığın ulunduğu kısım eğer çok uzunsa sağlam durumda olan uçların uzunluğu pek faydalı olmayacaktır. Bunun yerine vücudun herhangi bir noktasından alınan doku ile yama işlemi yapılarak bu durum tolere edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir