İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin idrar yolu içerisinde oluşan belirli iltihaplanma durumları idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Alt idrar yolu içerisinde daha sık görülen bir rahatsızlık olarak kişilerin sağlık durumunu etkilemektedir. Alt idrar yolu enfeksiyonu kişinin üretra denilen alt idrar yolu kısmında ortaya çıkmaktadır.İdrar yolu enfeksiyonlarının rahatsızlık oluşturduğu alana göre farklı isimleri bulunmaktadır.

 Sistis ise mesane içerisinde meydana genel bir iltihaplanma olmaktadır. Alt idrar yolu enfeksiyonları içerisinde sistis rahatsızlığı da bulunmaktadır. Alt idrar yolu ve üst idrar yolu içerisinde oluşan rahatsızlıklar kişilerde belirli belirtiler sonucu teşhis edilebilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun oluşumu içerisinde kişilerin belirli durumlara dikkat etmesi ve en kısa süre içerisinde doktora başvurması gerekmektedir.

 İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

 Sağlık içerisinde kişilerde ortaya çıkan her rahatsızlığın farklı nedeni bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu içerisinde de kişilerin belirli durumlar ile birlikte enfeksiyon kapması sağlık durumunu bozmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun en büyük nedenleri arasında hijyen bulunmaktadır.

 Kişilerin tuvalet ihtiyacı içerisinde yanlış davranışları ve temiz olmayan tuvaletlerin kullanması enfeksiyonu oluşturmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu oluşumu içerisinde kişilerin yaptığı yanlış tutumlardan birisi idrar tutma durumu olmaktadır. İdrar yapmayan, idrarını uzun süre tutan kişiler vücuttan atılması gereken mikropları atamamakta ve alt, üst idrar yolunda iltihaplanma ortaya çıkmaktadır.

 İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında kişinin soğuktan korunmaması durumu da etkili olmaktadır. Ayakların soğuk alması ile birlikte kişinin idrar tutması durumları idarr yolu enfeksiyonu tetikleyen durumlar arasında olmaktadır.

 İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

 Rahatsızlıkların belirtileri tanı, tedavi süreci için önemli olmaktadır. Her rahatsızlığın oluşum alanı içerisinde farklı belirtiler meydana gelmektedir. Ayrıca rahatsızlıkların ilerleme seviyesine göre belirtilerin şiddeti de aynı oranda artmakta ya da azalmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu içerisinde de kişilerde belirli durumlar oluşmaktadır. Kişilerin sık sık idrar yapma isteği duyması en çok karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden olmaktadır.

 İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında idrarın yapılması sonrasında kişinin idrarın bitmediğini hissetmesi durumu da bulunmaktadır. Ayrıca idrar yapılması esnasında kişinin ağrılı ve acı çekerek idrarını yanması durumu dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında bulunmaktadır. İdrar sonrasında kişinin kısa süre içerisinde tekrar idrara çıkma isteği de idrar yollarında oluşan iltihaplanmaları sonucu meydana gelmektedir. İdrar rengi de enfeksiyonun belirlenmesi için önemli olmaktadır. İdrar renginin koyu ve bulanık olması önemli bir belirti türü olmaktadır.

 İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 Kişilerde bulunan idrar yolu belirtilerinin tamamının dikkate alınması ile birlikte en kısa sürede doktora başvurulması gerekmektedir. Kişilerde bulunan enfeksiyon belirtileri ile birlikte tedavi süreci belirlenmektedir. Tedavi süreci içerisinde idrar kültürü testi yapılarak idrar içerisindeki enfeksiyonun derecesi belirlenmektedir. Belirlenen dereceye göre tedavi süreci belirlenerek uygulanmaktadır.

 Doktor kontrolü altında uygulanan ilaç tedavisi ile idrar yolu enfeksiyonu ağrı ve acıları geçebilmektedir. Kişide bulunan idrar yolu enfeksiyonunda belirli durumlar ise acil olarak tedavi gerektirmektedir. Hamilelik durumu içerisinde idrar yolu enfeksiyonu belirtisi yaşanıyorsa acil bir durum olarak doktora başvurulmalıdır.

 Belirtiler ile birlikte ağır bir halsizlik hali oluşuyorsa, kişide kusma ve ateşlenme belirtisi de var ise acil bir durum oluşmaktadır. Komplike olarak meydana gelmeyen idrar yolu enfeksiyonları antibiyotik ilaç ile tedavi edilmektedir. İdrar yapma durumu içerisinde kişilerden kan geliyor ise doktora gidilmeli ve gerekli durumlar tedavi sürecine yansıtılmalıdır.

 Günümüz gelişen teknolojileri ile birlikte kişilerdeki belirtilerin idrar yonu enfeksiyonu olup olmadığı belirlenebilmektedir. İdrar testi ile birlikte kişilerin derecesine göre tedavi uygulanmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir