Kısırlık

Genel tanımı ile kısırlık; doğal yolla bebek sahibi olamama durumudur. Tıptaki adı infertilite olan kısırlık, dünyada da sıklıkla görülen bir sağlık problemidir. Verilere göre, dünya çapında, çiftlerin % 8 ile % 12 oranında kısırlık yaşadığı görülmektedir.

 Genellikle kadınların % 25 oranı kısırlık sorunu yaşarlar. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok korktuğu durumlardan bir tanesidir.

 Kısırlık teşhisinin konulabilmesi için evli çiftlerin en az bir yıllık dönemde ( 12 aylık dönem ) düzenli cinsel ilişki kurmuş olmaları gerekir. Eğer bu dönem yaşandı ise ve bebek sahibi olunamıyorsa bu durum kısırlık sorununun varlığını gösterir.

 Kısırlığın Sebepleri Nelerdir?

 Kısırlığın sebeplerini genellemek yanlış olur. Zira, kısırlık sorunu erkeklerde ve kadınlarda farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri

 Yumurtaların yumurtalıklardan salınmasına etki eden ovülasyon bozuklukları. Bu durum, hormonal bozuklukları içermektedir. Bu bozuklar; aşırı egzersiz, beslenme bozuklukları, tümör ve yaralanmalardan kaynaklanabilir.

 Fallop tüpünün hasarlı olması ya da bir sebeple tıkanması sonucunda iltihaplanma yaşanması. Bu sağlık sorunu genelde cinsel yolla bulaşmaktadır. Cinsel yol ile bir enfeksiyonların ya da adezyonların sebebiyet verdiği pelvik inflamatuar hastalıklardan kaynaklanabilmektedir.

 Rahim boyunun açılması ile ilgili yaşanan anormallikler, rahimde uterus ya da polipler. Uterus duvarında ola rahim dışı tümörler, fallop tüplerine bir set oluşturur. Bu durum infertiliteye sebep olabilir.

 Primer yumurtalık yetmezliği de kısırlığa neden olmaktadır. Erken menopoz gibi durumlarda yumurtalık çalışmaz ve görevini yerine getiremez.

 Endometriyum dokusu uterusun dışında büyüdüğünde endometriozis ortaya çıkar. Bu durum fallop tüplerinin işlevine etki eder.

 Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

 Testislere bağlı anormal sperm üretimi.

 Genetik bozukluklar ve diyabet gibi sağlık sorunları olanlar kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

 Kabakulak, gonore ve klamidya gibi sağlık sorunları kısırlığa sebebiyet vermektedir.

 Testislerde bulunan genişlemiş damarlar ( varikosel ) sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu durumlar erkeklerde kısırlık problemini tetiklemektedir.

 Erken boşalma ve benzeri cinsel sorunlara bağlı olarak spermin verilmesiyle ilgili problemler.

 Üreme organlarındaki yaralanma ya da hasarlar kısırlığa sebebiyet verebilir.

 Radyasyon ve kimyasal gibi çevresel faktörlere maruz kalma kısırlık sorununa yol açabilmektedir.

 Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklar, antibiyotikler, antihipertansifler gibi durumlar da erkekler de kısırlığı tetikleyen durumlardır.

 Kısırlık Tanısı

 Kısırlık tanısı konulabilmesi için uzman hekimin detaylı muayenesi gerekmektedir. Muayenenin yanı sıra uzman hekime başvuran çiftlere belirli testler uygulanır. Bu testler; kısırlık sebebini tespit etmek için yapılmaktadır.

 Söz konusu testler; kadın ve erkeğe uygulanır. Erkeklere, sperm analizi testi uygulanır. Kadınların ise tüplerin tıkanık olup olmadığını tespit etmek için rahim filmi çekilir. Kadınlara uygulanan diğer test; hormonal testlerdir. Bu test; hamileliğe engel olacak hormonal bir problemin olup olmadığını belirlemek için yapılır. Tüm muayene ve testler sona erdikten sonra sonuçlara göre değerlendirme yapılır. Kısırlık tanısı konulan kişiye tedavi uygulanır.

 Kısırlık Tedavisi

 Kısırlık tedavisi; yapılan testlere ve sonuçlara göre belirlenmektedir. Hangi tedavi yönteminin uygulanacağı, bireyin durumuna göre değişir. Bu durum uzman hekimin önerisi ve yönlendirmesi ile gerçekleşir.

 Yumurtlama tedavisi

 Yumurtlama ile ilgili bir sorun varsa yumurtlamayı sağlayabilecek ilaçlar kullanılır.

 Aşılama Tedavisi

 Doğal yollar ile hamile kalamamış çiftlere uygulanmaktadır. Meni ve sperm hücrelerinin örnekleri alınır. Alınan bu örnekler rahmin içine ya da vajinaya bırakılır. Yapılan bu işleme aşılama adı verilmektedir.

 Tüp bebek tedavisi

 En sık başvurulan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu tedavi yöntemi teknolojinin yardımı ve uzman hekimlerin tecrübeleri ile gerçekleştirilir. Bu yöntem ile bir çok çift bebek sahibi olmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir