Penis Eğriliği Belirtileri Ve Tedavisi

Bir erkek sağlık sorunu olan Penis Eğriliği, bir başka ifadeyle Peyronie hastalığının belirti vardır. Bu belirtiler sayesinde kişinin mevcut sorununa tanı konulur. Penis Eğriliği belirti ve septomları bir anda ortaya çıkabilir ya da yavaş yavaş gelişim gösterebilir. Penis eğriliğinin yanı sıra diğer belirtilerin görülmesi halinde bir doktora gidilmesi son derece yararlı olacaktır. Penis Eğriliğinin en yaygın görülen belirti ve bulgular şunlardır:

 – Ereksiyon sırasında ortaya çıkan ağrı

 – Penis derisi altında yara dokusu

 – Peniste Ereksiyonun oluşamaması

 – Peniste belirgin kıvrılma

 – Ereksiyon halinin sürdürülememesi

 – Penisin kısalması

 – Cinsel penetrasyonun güçleşmesi

 – İdrar yapmada güçlük yaşama

 Penis Eğriliği Belirtileri Kötüleşir Mi?

 Bir erkek için adeta kâbus olan Peyronie hastalığının seyri sırasında penis eğriliği kademeli olarak kötüleşebilir. Ereksiyon hali sırasında ortaya çıkan ağrı bir – iki yıl içerisinde iyileşme gösterir. Fakat skar dokusu ve eğrilik problemi çoğu zaman kalıcı bir yapı ortaya koymaktadır.

 Sağlıklı bir cinsel yaşamın sürdürülebilir olması için, belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Çünkü hastalık, zamanında tanısı konulmaması durumunda daha da kötüleşen bir tablo ortaya çıkması söz konusudur. Bu bakımdan ihmal edilmemesi, hasta için ciddi önem teşkil etmektedir. Hastalığın tanısının konulması halinde tedavisi mümkün olabilmektedir.

 Penis Eğriliği Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

 Penis Eğriliği hastalığınızın olduğunu düşünüyorsanız atacağınız ilk adım bir doktora gitmek olmalıdır. Doktor tarafından yapılacak olan fizik muayene sonrası hastalığınızın olup olmadığı konusunda fikir verilecektir. Muayene için gittiğiniz doktor, skar dokusunun mevcudiyetini ortaya çıkarmak için bir ultrason/röntgen çektirmenizi talep edebilir. Bazı hastalar için ise biyopsi yapılması gerekliliği söz konusu olabilmektedir.

 Penis Eğriliği belirtileriniz ortaya çıkmadan önce oluşan penis yaralanması mevcutsa, Bu durumu doktorunuza söylemelisiniz. Penis Eğriliği hastalığının tanısı genellikle kolay şekilde konur ve tedavi sürecine başlanır. Bu bakımdan, kesin tanın konabilmesi için bir doktora gidilmesi çok büyük bir öneme sahiptir.

 Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

 Penis eğriliği hastalığının net bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat ortaya çıkan şikâyetleri büyük ölçüde azaltabilecek tedavi olanakları mevcuttur. Doktorunuz, hastalığınızın belirtilerini şiddetli olarak değerlendirmez ise sizi gözlem ve kontrol altına alabilir. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda değişiklik gösteren tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Buna göre;

 İlaç Tedavisi; Hastalığınızın seviyesine göre oral yahut da enjeksiyon tedavisi şeklinde verilebilmektedir. Xiaflex isimli ilaç, 30 dereceden fazla eğriliği olan hastalarda enjeksiyon şeklinde kullanılmaktadır. Enjeksiyon uygulaması sonrasında 6 hafta sonra yapılabilecek aktiviteler bulunmaktadır:

 – 30 dakika penisi dik değilken günde 3 defa gerdirmek

 – Günde 1 kez cinsellik olmadan 30 saniye boyunca erekte halde penisi düzeltmek

 Reçete Edilebilecek Diğer İlaçlar

 – Oral verapamil

 – İnterferon enjeksiyonları

 Tedavi için kullanılan bu ilaçlar kollajen oluşumunu önleyen ya da parçalayan içeriklere sahiptir. Uygulanan İlaç tedavisinin ise hastadan hastaya göre etkinliği farklılık gösterebilmektedir.

 Cerrahi Olmayan Diğer Tedavi Seçenekleri: Hastaya deri yoluyla ilaç iletimini sağlamak için, zayıf bir elektrik akımı kullanılması tekniği bulunmaktadır. Bu teknik ise iyontoforez olarak adlandırılan diğer bir tedavi alternatifidir. Diğer uygulanabilen ilaçsız ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 – Skar dokusunu azaltmak amacıyla uygulanan şok dalga tedavisi

 – Penisi germek amacıyla başvurulan penis traksiyon tedavisi

 – Penis eğriliğini gidermek amacıyla kullanılan vakum cihazları

  Cerrahi Olan Tedavi Yöntemleri

 Ciddi düzeyde penis eğriliği olan hastalarda, son tedavi aşamadan cerrahi yöntem olmaktadır. Penis eğriliği hastalığı için ameliyat öncesinde en az bir yıl beklenmesi önerilir. Başvurulan cerrahi tedavi seçenekleri ise şunlardır:

 – Etkilenmiş kısmın kısaltılması

 – Skar dokusunun uzaklaştırılması

 – Penil implantlar

 Penis uzatma operasyonları, hastada erektil disfonksiyon riskini arttırmaktadır. Etkilenmiş durumdaki penis bölgesinin kısaltılması, eğriliğin az olduğu hallerde uygulanır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir