Penis Yanması

Erkeklerde sık sık görülen çoğu zaman çok fazla önemsenmese de üzerine düşülmesi gereken sorunlardan biridir penis yanması. Bu rahatsızlık başta utanma olmak üzere pek çok neden ötürü ertelenmektedir. Penis yanması sorunu birçok nedenden ötürü ortaya çıkmaktadır. Tedavi yöntemleri de sorunun ortaya çıkma şekline göre belirlenmektedir.

 Penis Yanması Neden Ortaya Çıkar

 Penis yanması gibi sorunlar birçok nedene bağlı olarak görülmektedir. En sık görülme nedenlerinden biri iltihaplardır. Özellikle idrar yaparken yanma, cinsel birleşme sırasında yanma gibi şikayetlerin büyük bir bölümü iltihaplardan dolayı görülmektedir. İdrarın çıkış yerinde ki iltihaplar, mesane, böbrek ve çevresindeki iltihaplar peniste yanma hissinin ortaya çıkma nedenleri arasındadır. İltihaplar bir çok nedenden dolayı olabilir.

 Penis Yanması Önlemek İçin Alınması Gereken Önlemler

 Penisin temiz tutulması. Özellikle yaz aylarında sık sık temizlenmelidir. Terleme ile mikrop kapma olasılığı artmaktadır.

 Kullanılan tuvaletlerin temiz olmasına özen gösterilmesi. Kullanılan iç çamaşırlarının pamuklu ve temiz olmasına özen gösterilmelidir.

 Cinsel ilişkiye girerken mutlaka korunmak gerekiyor. Çok sayıda kişi ile cinsel birliktelikten uzak durmak gerekiyor.

 İdrar yaparken mesanenin tamamen boşalmasına özen gösterilmesi gerekiyor.

 Alerjiye Bağlı Penis Yanmaları

 Yanma hissinin ortaya çıkmasında en çok neden olan şeylerden biri de vücudun alerjik reaksiyon göstermesidir. Vücudun korunma yöntemlerinden biri olan prezervatiflere karşı reaksiyon göstermesi. Prezervatifler lateks denilen maddeden üretilmektedir. Vücudun buna alerjisi olabilir. Sabun vb. maddelere karşı alerji ortaya çıkabilir. Kayganlaştırıcı adı altında ki maddeler, çeşitli sebepler ile kullanılan bitkisel ürünler.

 Peniste Yanmanın Diğer Nedenleri

 Penis ve çevresinde ki yanma hissi pek çok nedenden görülebilir. En az bir günden fazla bu yanma hissi devam edenlerin mutlaka gerekli kontrolleri yaptırması gerekmektedir. Bu durum çok daha büyük sorunların başlangıcı olabilir. Penis yanması yeme içme alışkanlıklarına bağlı olarak idrarın yüksek asitli olması. Peniste görülen kırılma diğer bir yanma nedenidir. Herhangi bir cilt sorunu. Özellikle egzama vb. sorunlar. Ereksiyonun kalıcı olarak görülmesi yanma hissini ortaya çıkaran nedenler arasında yer almaktadır.

 Penis Yanmasında Tedavi Seçenekleri

 Yanma sorunu ile ilgili birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi, şiddetine göre bir yol izlenmelidir.

 Soğuk Su İle Rahatlatma

 Anlık olarak yanma hissini ortadan kaldırmak, sorunu bir süreliğine ortadan kaldırmak için uygulanabilecek başlıca yöntemlerden biri soğuk su. Sık sık soğuk su ile penisin yıkanması, buz kompleksi yapılması yanma hissini azaltmak, ortadan kaldırmaktadır. Elma sirkesi vb. şeylerde yanma sorunun tedavisinde kullanılabilir.

 İltihap İle Ortaya Çıkan Yanmalarda Tedavi

 İltihaba bağlı görülen yanma sorunlarında hastalara doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanır. Yanma sorunu görüldüğü dönemde alkolden, asitli içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Antibiyotik tedavisi sırasında bol bol su içmek iltihabın temizlenmesinde çok etkilidir.

 Penis Yanma Sorununda Hangi Doktordan Yardım Alınmalıdır

 Bir günden fazla süre ile devam eden penis yanma sorunlarında mutlaka doktordan yardım almak gerekiyor. Bu gibi sorunlar ile ilgilenen birin ürolojidir. Üroloji uzmanları yanma sorununun nedenlerini inceleyerek çeşitli önerilerde bulunup antibiyotik tedavisine başlamaktadır.

 Kısa Süreli Görülen Yanmalar

 Sorun arada sırada bir günü geçmeyecek periyotlar ile görülüyorsa bu konuda çok fazla panik yapmaya gerek yok. Anlık yaşanan gelişmelere bağlı bir yanma söz konusu olabilir. Böyle bir durumda yaşam kalitesini engellememesi için bol bol su içmek ve penisi sürekli olarak soğuk su ile yıkamak iyi gelmektedir. Buna karşın yanmalar devam ediyorsa sorun kronik bir rahatsızlığın ilk belirtileri de olabilir. Mutlaka uzman yardımı almak gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir