Testis Ağrısı

Testis Ağrısı:

 Testislerin dış faktörlere karşı çok hassas bir yanı vardır. Herhangi bir çarpma ya da yaralanma gibi durumlarda ağrılar ile beraber rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Karın ağrısı hisseden bir erkek normalde testis ile alakasız bir durum olduğunu düşünerek pek konuyla ilgilenmeme gibi tavırlar takınabilmektedir. Aslında bu durum çok dikkate alması gereken sonuçlar doğurabilmektedir.

 Karın ağrısı hisseden erkek mutlaka strotum incelemesi yaptırmalıdır. Bu karın ağrıları aslında testis ağrılarının ön yoklaması olarak düşünülerek hareket edilmelidir. Testis torsiyonu adı verilen durumlar ortaya çıktığında testis ağrısından önce karın ağrısı belirtileri verebilmektedir. Bu durum çok ciddiyet taşımaktadır. Testis torsiyonu denilen rahatsızlık, testislerde oluşan herhangi bir kan akışını sonlandıracak bir bükülme sonucunda oluşmuş ve o bölgedeki alakalı kısımdaki dokunun ölümüne neden olan durumdur. Bu meydana gelen rahatsızlığa bir an önce müdahale edilerek gerekli tedavinin hemen yapılması gerekmektedir.

 Testis ağrısı yaşayan erkekler bazen kendinde kanser olabileceği şüphesi ile endişelenmektedir. Kanser olduğunda pek ağrı durumları ortaya çıkmamaktadır. Fakat testislerde kist gibi sert kütleler gibi durumlar hissedilmesi durumunda hemen gerekli doktora gidilmesi gerekmektedir.

 Testis torsiyonu bulunan bireylerde testis ağrısı aniden gelmektedir. Bir anda insan neye uğradığını şaşırmaktadır. Epididimit ağrıları denilen ise yavaş yavaş gelmektedir ve bu ağrılar ayırt edilebilmektedir. Testis ağrıları oluşumunda bazı etkenler vardır. İdrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı bulunan bireylerde sıkça görülmektedir. Testis iltihabı oluşmuş olan bireyler de ağrı şiddetli olabilmektedir. Böbrek taşı düşüren kişilerde sıkça ve şiddetli hissedildiği bilinmektedir. Testis dönmesi denilen durum yani kan akışını engelleyecek derecede bükülme gibi durumlarda ağrılar olmaktadır ve bu durumda acilen gereken tedavi uygulanmalıdır. Bazen de kullanılan ilaçların etkisi ile yan etki olarak testis ağrıları yaşanabilmektedir. Bu özellikle antibiyotikler ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapiler sonucu oluşmaktadır.

 Kangren durumları ortaya çıktığında testis ağrısı olacaktır ve tehlikeli durumlar söz konusu olabilmektedir. Diyabet etkisiyle oluşan sinir hasarları sonucu testis ağrıları olabilmektedir. Herhangi bir trafik kazası yaralanma ve travma sonucu testis ağrıları hissedilebilmektedir. Kan damarı iltihabının oluşması sonucunda da şiddetli testis ağrıları hissedilmektedir. Skrotum kısmında sıvı toplanmasının etkisiyle ağrı durumları ortaya çıkabilmektedir. Testisler darbe aldığı zaman şiddetli ağrılarla karşılaşılma durumu yaşanabilmektedir. Bunun sonucunda testislerde morarma şişlik gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Kasık fıtığı denilen rahatsızlık sebebiyle testislerde ağrılar seyredebilmektedir.

 Testis Kanseri:

 Testis kanseri penisin alt kısmında bulunan geneli deriden oluşan torba biçimindeki skrotumda bulunan testislerde gerçekleşmektedir. Skrotumda bulunan bu testisler cinsel hormonları ve üreme için gerekli olan spermleri üretmekte yardımcı olmaktadır. Testis kanseri testis içinden dışa doğru yayılma gösterse bile yüksek oranda tedavisi başarı ile sonuçlanmaktadır. Kanser çeşidi ve evresine bakılarak birçok tedavi seçeneği sunulabilmektedir.

 Testis Kanseri Belirtileri Nelerdir?:

 Testis kanserinin belirtileri bir kaç aşamada değerlendirilmektedir. İki testis de de kitle veya ödem oluşması kanser belirtisi olarak görülebilmektedir. Testislerin bulunduğu torbanın ağırlık yapma hissi vermesi bir belirti olarak göz önünde bulundurulabilir. Erkek bireyin karın ve kasık kısımlarında ağrı hissetmesi bir bulgu olabilir. Testis torbasında ani sıvı birikmesi sonucu oluşan his bir belirti ifade edebilmektedir. Erkek bireylerin göğüslerinde şişkinlik ve hassasiyet belirtileri rahatsızlığın bulgusu olabilmektedir. Son olarak sırt ağrısı hissedilmesi de bir belirti olarak göz önünde bulundurulmalıdır.

 Genel olarak gözlemlendiğinde kanser tek bir testiste gerçekleşmektedir. Testislerde ve kasık karın bölgesinde ağrı hissedildiğinde, sertlik gibi kütleler hissedildiğinde mutlaka ve mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Hissedilen belirtiler 2 haftadan fazla sürmesi durumunda kesinlikle geç kalmadan doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir